Všechny články

Queenie zahráli jako hlavní kapela na Freddie Mercury's Montreux Memorial Day!

V září roku 2008 zaznamenala skupina Queenie úspěch, který se doposavad nepodařil žádnému jinému česko-slovenskému Queen revivalu. Bylo jím vystoupení na jedné z nejprestižnějších evropských akcí světového formátu – týkajících se Queen vůbec – totiž na jednom z nejvýznamějších setkání vzdávajících hold legendě rockové hudby ve švýcarském Montreux na "Freddie Mercury's Montreux Memorial Day". Odehrálo se 6.září v Ned Clubu, kde Queenie jako hlavní kapela zahráli fanouškům z celého světa, kteří přijeli společně oslavit výročí narození Freddie Mercuryho. Pozvání ze strany Freddieho tajemníka Petera Freestona - k tomu navíc v roli „Zlatého hřebu“ - bylo pro nás velkou poctou, jelikož šlo o projev uznání od těch nejpovolanějších. Samotné vystoupení byl potom jeden z největších zážitků...

Jednoho hezkého jarního dne roku 2008 zazvonil Michaelovi telefon, kde se na druhém konci ozval předseda Fan Clubu Tornádo Queen Karel Lehner. Ptal se Michaela, zda-li on a zbytek kapely plánuje toho roku navštívit Freddie Mercury's Montreux Memorial Day. Michael - věrný to fanoušek - pravil, že sám to v plánu má, nicméně zbytek kapely ale ještě neví. Karel ovšem záhy Michaela velmi příjemně zaskočil, když mu sdělil, že bude potřeba, aby jela do Montreux celá skupina, protože by Peter Freestone - dlouholetý osobní asistent Freddie Mercuryho a jeden ze spolupořadatelů této akce - byl rád, kdyby Queenie vystoupili jako hlavní kapela těchto dvoudenních oslav! To byla skutečně výborná zpráva, na kterou samozřejmě radostně reagovai i ostatní členové kapely. Tím se tedy začal psát počátek našeho výletu do Montreux.

Brzy samozřejmě následovalo veliké vymýšlení a diskutování o tom, co se v Montreux zahraje za skladby, jaké budou kostýmy, stage atd. Vzhledem k tomu, že se na Memorial Day sjíždějí největší fanoušci z celého světa, rozhodli jsme se, že pro ozvláštnění nazkoušíme i méně známé písně (cca 10) a stylizujeme se do tour Hot Space, kterou Queen absolvovali v roce 1982. Následovalo přesné rozvržení, kdy se které skladby během července a srpna nazkouší, což bylo striktně dodržováno (vše bylo ještě navíc lehce zkomplikováno díky květnové výměně baskytaristů, kdy bylo potřeba se sehrát s nově příchozím Martinem ještě i v původním repertoáru - čili práce bylo opravdu hodně).

Doba letních prázdnin uběhla jako voda a začal se blížit den odjezdu. Rozhodli jsme se, že do Montreux vypravíme vlastní autobus, aby s námi mohli jet i někteří čeští fanoušci. Přeci jen - domácí podpora je vždy nejsilnější a je to v zahraničí jakási jistota. A už tu byl samotný odjezd. Večerní sraz u zkušebny na Českomoravské, upocené nakládání nástrojů a aparatury, hledání nejvhodnějšího místa uvnitř s nejvhodnějším sousedem, nalezení místa pro příruční zavazadla a kytarová komba, věšení nově ušitých kostýmů na madla a věšáky, pohodlné usazení se, odjezd...

Do Švýcarska jsme dorazili v ranních hodinách 5.září, kdy po krátké komunikaci s pořadateli jsme byli navedeni na místo našeho ubytování. Leželo vysoko nad celým Montreux, což nám umožňovalo krásný výhled na město a Ženevské jezero. Bydleli jsme ve velmi hezké budově hotelu Survay. Po ubytování se jsme vyrazili na obhlídku města. Krevety. Po celém Montreux bylo možné potkávat stovky stylově oblečených fanoušků, socha Freddieho byla ověnčená slunečnicemi, u jejích nohou byla spousta dárků (především vodky), okolo bylo množství stánků se vším možným, opodál hrál člověk písničky od Queen na saxofon...  A především - všude panovala dobrá nálada a radost, že se takové množství lidí se společným zájmem sešlo a má možnost se i společně (a spolu) bavit, vyměňovat zážitky a znalosti, navštěvovat mnohé výstavy, konference, koncerty. My sami jsme bohužel na toto příliš času neměli, bylo potřeba připravit se na vlastní vystoupení. I přes to námi stihla místní atmosféra prostoupit. Byli jsme také okouknout Ned Club, ve kterém jsme měli následujícího dne vystoupit. Krevety. K večeru jsme se opět všichni shledali v hotelu, kdy se ještě nějakou dobu (nejen) povídalo na balkoně. Druhého dne nás čekala od 9:00 zvuková zkouška.

Ráno se zvuková zkouška opozdila minimálně o hodinu (né naší vinou), nicméně proběhla. Času sice bylo méně - bylo nutné vystřídat se s uskupením Special Montreux Tribute to Freddie, což byla skupina hrající akusticky skladby od Queen a F.M. - ale vše se stihlo do stanoveného času připravit a nazvučit. Díky vlastní zvukové zkoušce jsme propásli vystoupení špičkového nizozemského vokálního kvartetu Rock4, což nás velmi mrzelo - na vokální aranže písní od Queen jsme byli velmi zvědaví. Opět krevety.

Během odpoledne začla panovat jistá nervozita, jestli vše dopadne dobře. Přeci jen, jednalo se pro nás o nejvýznamější a nejprestižnější akci, na které jsme do té doby měli možnost účinkovat. Navíc se začaly ozývat důsledky angíny, kterou týden před tím prodělal zpěvák Michael. Nenacházel se tak díky tomu ve 100% zdravotním stavu, a to mohlo mít velký vliv na jeho výkon.

A už tu byl večer - ještě rychle krevety. Proběhlo několik úvodních slov od pořadatelů celého Freddie Mercury's Montreux Memorial Day a na scénu přišlo zahrát uskupení Special Montreux Tribute to Freddie, které mělo nemalý úspěch. Poté se rychle přestavělo podium pro naše účely a už tu byl Peter Freestone, který nás uvedl na scénu. Popisovat celý koncert by asi nemělo velkou cenu, atmosféra celého vystoupení a probíhající emoce se dají jen velmi těžko popisovat. Rozhodně ale můžeme prohlásit, že jsme si koncert velmi užili a dle mnohých ohlasů si ho velmi užili i diváci. A když při závěrečném „We Will Rock You/We Are The Champions“ vyběhl Michael zabalen do švýcarské vlajky, z reakce publika bylo už jasné, že vše dopadlo dobře a že jsme svůj úkol splnili.

Po skončení koncertu jsme krevety již nestihli a navrátili se opět do Survay, kde proběhla nezbytná oslava mezi všemi účastníky našeho „zájezdu“. Tedy krom Michaela, který po náročném podiovém výkonu se zhoršeným zdravotním stavem raději ulehl. Ráno jsme posnídali a záhy se odebrali z hotelu. Plánovaný odjezd byl v odpoledních hodinách, takže zbyl ještě nějaký čas na navštívení města. A na krevety.

Cesta zpět probíhala dobře. Stihli jsme ještě překvapit zaměstnance a návštěvníky jisté benzinové pumpy v Německu, kdy jsme se jali nakupovati v kostýmech. Na pumpě jako by se čas náhle zastavil, jak byli někteří lidé v ní překvapeni tímto náhlým zjevením :-) A toto byla taková příjemná, veselá tečka za celým naším výletem do Montreux, na který rádi vzpomínáme a rádi vzpomínat budeme. A to rozhodně nejen díky vynikajícím krevetám, které jsme měli jakožto kapela k dispozici a kterých jsme se za celou dobu pobytu něco nabaštili :-)